Verovatno je većini onih koji čitaju ovaj tekst malo dosadio način na koji “novinari” određenih “medija” izveštavaju o turističkoj ponudi Beograda i načinu na koji ga strani turisti doživljavaju, te šta u njemu preferiraju da posete ili iskuse.
Naravno da ne želimo da umanjujemo značaj prestoničkih znamenitosti i zanemarujemo glavne turističke atrakcije grada, samo smatramo da je došlo vreme da se bace stari udžbenici za pisanje tekstova na ove teme i da se kompletan narativ malo osveži.
Bez mnogo razmišljanja, tri stvari koje ćemo sigurno čuti ili pročitati, kojom god prilikom da se povede ova tema, biće sigurno to kako su nam devojke lepe, ćevapi ukusni, Skadarlija odličan 5 i da su taksisti prilično neumereni prilikom tarifiranja svojih usluga. Sve to nije netačno i bilo bi sasvim primereno pre nekoliko decenija, ali situacija na terenu se od tada drastično promenila, i to, kako ćemo pokazati, na bolje.
Primera radi, veliki broj vegetarijanaca među onima koji dolaze sada ima neuporedivo širi izbor nego što je to bio slučaj pre desetak ili 15 godina. Osim taksi prevoza, sada postoji i alternativa koja pruža mogućnost poručivanja prevoza putem android aplikacije, gde su okvirna cena vožnje, kao i trasa kretanja, unapred poznate. Iako i dalje stoji da ćemo svakom turisti preporučiti da ne preskoči Skadarliju, preslišaćemo se koja su to nova mesta koja strani turisti vole da posećuju u Beogradu.
Cetinjska ulica
Kao što je slučaj i u mnogim drugim evropskim gradovima, u prostoru napuštene fabrike piva, koja se nalazi u Cetinjskoj ulici broj 15, otvoren je veliki broj kafića i klubova, u kojima su zastupljeni najrazličitiji muzički žanrovi i bogat kulturno-umetnički program, kvizovi, tribine, izložbe i književne večeri.
Veoma brzo se ova lokacija pretvorila u novi epicentar noćnog života, ali je sve to bilo kratkog daha zbog buke koja je smetala stanarima okolnih zgrada, pa je radno vreme moralo da bude ograničeno. Slovo zakona nije umanjilo popularnost “Cetinjske”; široka ponuda stilova i kreativnost u uređivanju svakog pojedinačnog lokala još uvek mame posetioce, od onih koji preko dana vole da popiju piće u prijatnom ambijentu, pojedu nešto ukusno u nekom od par veoma dobrih restorana, ili tu započnu provod i uživaju uz muziku i piće do 1 sat nakon ponoći.
Beton hala
Još jedan industrijski kompleks koji je pretvoren u jedno od omiljenih mesta velikog broja Beograđana i njihovih gostiju iz inostranstva je Beton hala. Bivši carinski magacin, koji se sada kiti prestižnom, ali nezvaničnom titulom – nova Skadarlija. Zahvaljujući Aleksandru Rodiću, koji je za svoju ideju o novom modernom konceptualnom centru na reci dobio prvu nagradu na Bijenalu arhitekture u Beogradu, od 17 napuštenih objekata koji su bili u vlasništvu dve propale firme nastao je novi simbol modernog grada i gastronomskog užitka.
Klubovi, kafići i restorani veoma brzo su, zahvaljujući bogatoj i kvalitetnoj ponudi, kao i vrhunskoj usluzi, postali nezaobilazna tačka za veliki broj onih koji posete Beograd, a posebno privlačno je to što tamo postoji mesto za svaku priliku, bilo da je u pitanju branč, piće sa prijateljima, poslovni ručak ili večera, ili izlazak u klub sa strogim dres kodom.
Luka Beograd
Okolina bivše Luke Beograd, takođe je, poput Cetinjske, doživela potpuni preobražaj i pravi bum tokom poslednjih nekoliko godina i postala još jedna bitna tačka na mapi grada kada su provod i uživanje u pitanju. Nekadašnji Silosi postali su mesto na kom se “alternativni” deo populacije spuštao do reke, mesto sa kog se posmatra zalazak sunca i na kom se redovno priređuju izložbe, radionice, svirke i drugi različiti kulturno-umetnički sadržaji. S druge strane luke smešteni su kraft pivnica sa veoma prostranom i lepom baštom, u blizini grada, a opet dovoljno daleko od gužve i buke, etno restorani domaće kuhinje i konceptualni kafići po uzoru na savremene evropske trendove.
Sajamski kej i splav Lasta
Svaka od pomenutih lokacija je posebna na svoj način, bitna i vredna posete. Ipak, postoji nešto što im nedostaje; uglavnom je to ograničeno radno vreme, ograničen nivo buke ili dres kod. Iako savetujemo da svaku od njih posetite, kada to i budete uradili i dođe fajront ili vam se u startu ide negde u provod do zore, onda je pravo rešenje Lasta splav, smešten na Sajamskom keju.
Sama činjenica da se Lasta Sajamskom keju ustoličio kao nezaobilazno mesto gradskog klabinga uprkos bogatoj i raznolikoj ponudi klubova i splavova govori dovoljno sama za sebe. Pop, fank i disko muzika koju će vam puštati najpoznatiji domaći didžejevi, kao i gostovanja inostranih zvezda. Osim dobre muzike i originalno uređenog enterijera, dobra atmosfera iz večeri u veče je jedan od glavnih razloga zašto je splav Lasta postao poznat i na neočekivano udaljenim tačkama na globusu.